Telefon
TOMARZA BELEDİYESİ İLETİŞİM MERKEZİ
+90 352 661 29 29
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Mehmet Özhaseki'nin Tomarza Ziyareti

Mehmet Özhaseki'nin Tomarza Ziyareti

 Fotoğraf

Yeni yasa ile birlikte Tomarza ilçesinin Kayseri'ye bağlanması hakkında bilgi vermek için Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ilçemize ziyarette bulundu. Tomarza Belediye Başkanı Fahrettin IŞIK, Belediye ve İl Meclis üyeleri, Ak Parti yöneticileri ve kalabalık bir halk tarafından karşılanan ÖZHASEKİ yasa ile ilgili bilgilendirme konuşması yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yeni yasayla Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olacak ilçelere zengin ortak geleceğini söyledi. İlçelere yaptığı ziyaretleri Tomarza ve Develi ile sürdüren Başkan Özhaseki, çok güçlü olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin bütün imkanları ile ilçelere katkı sağlayacağına vurgu yaparak, "Mahalle bakkalının yanına açılan süper marketin, bakkala ortaklık teklif etmesi neyse, Büyükşehir Belediyeleri'nin de ilçelere hizmet götürmeye başlayacak olması odur. Biz bütün imkanlarımızla ilçelere hizmet götüreceğiz" dedi.

AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem ve belediye yöneticileriyle birlikte Tomarza ve Pınarbaşı'nda temaslarda bulunan Başkan Özhaseki, yürürlüğe girecek olan Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun getirileri hakkında bilgiler verdi. Programlarda açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin, yeni kanunun getirilerini anlatmak üzere buralara kadar geldiğini ifade etti ve büyükşehire bağlandıktan sonra ilçelerin çok daha iyi şekilde hizmet alacağına inandığını söyledi.

Ömer Dengiz'den sonra söz alan ve yürürlüğe girecek olan kanunun getirilerine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti iktidarı ile birlikte Türkiye'in önünün açıldığına vurgu yaparak, "Dünyada itibarımız arttı. Şimdi dünyanın heryerinden insanlar, heyetler ülkemize geliyor, şehrimize geliyor. Uluslararası spor organizasyonları Kayseri'de yapılıyor. Dünya Basketbol Şampiyonası yapıldı, Haziran ayında U-20 Dünya Kupası burada yapılacak. Neden bunlar burada yapılıyor, çünkü en mükemmel spor tesisleri burada da ondan. Şimdi şehrimizi çok daha ileriye götürecek projelerin peşinde koşuyoruz. İkinci devlet üniversitesi, Erciyes Projesi gibi projeler birbirini izliyor. Bizim asli görevimiz olmadığı halde, bu şehre olan borcumuzu ödeyelim diye yapıyoruz bunları" dedi. Başkan Özhaseki, ilçelerde altyapı gibi masraflı işlerin büyükşehir belediyesi tarafından yerine getirileceğine dikkat çekerek, "Bu kanunla altyapı başta olmak üzere birtakım hizmetler artık Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilecek. Yani Kocasinan Belediyesi neyse, Melikgazi Belediyesi neyse onun gibi olacak. 1/25 binlik ana planlar Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilecek, yani ana planlamayı Büyükşehir Belediyesi yapacak. Bu kanunla birlikte ilçelerimizin su, kanal ve arıtma tesisi gibi bütün altyapı hizmetleri, itfaiye ve ulaşım hizmetleri Büyükşehir Belediyesi'ne geçiyor. Altyapı önemli ve oldukça da masraflı bir yatırım alanı. İlçe belediyelerimizin imkanlarının kısıtlı olduğunu da hepimiz biliyoruz. Bu meşakkatli ve masraflı işleri artık Büyükşehir Belediyesi yerine getirecek. Bunun yanında itfaiye ve ulaşım konusunda büyük kolaylıklar sağlanacak" dedi.

"BÜTÇENİN %10'U KÖYLERE"
Çıkan kanunun, belediyelerin bütçelerinin %10'unu köylere yatırım yapmayı zorunlu kıldığına vurgu yapan Başkan Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin, bağlı birimlerle birlikte 600 milyon liralık bütçeye sahip olduğunu ifade ederek, "Bunun %10'u olan 60 milyon lirası köylere ayrılacak. Ayrıca köyler, vergilerden, harçlardan muaf tutulacak. Kanun bu işi sağlama alıyor ve altyapıyı, yolu, kanalı suyu yapmakla zorunlu kılıyor. İnşallah Kayseri'nin dört bir tarafı bu kanunla birlikte hizmete doyacak. Organize Tarım, Organize Hayvancılık gibi alanlarda yatırım yapacak alanlar arıyoruz. İşte ilçeler bu açıdan çok uygun imkanlar sağlayacak. Bu da ilçelerin kalkınmasına katkı koyacak. Şehirle ilçeler arasındaki devasa uçurum, bu yasayla ortadan kalkacak" diye konuştu. Başkan Özhaseki, son olarak da bundan sonraki yerel seçimlerde hem muhtarlık için hem ilçe belediye başkanı için hem de büyükşehir belediye başkanı ve meclis üyesi için oy kullanılacağını sözlerine ekledi. 


23:10, 03.03.2013


Tomarza Belediye Başkanlığı

Şehit Tamer Gülveren Bulvarı 38900 Tomarza / KAYSERİ

+90 352 661 29 29

+90 352 661 51 13

tomarza@tomarza.bel.tr