Telefon
TOMARZA BELEDİYESİ İLETİŞİM MERKEZİ
+90 352 661 29 29
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Başkan IŞIK'ın Tomarza AA Muhabiri ile Röportajı

Başkan IŞIK'ın Tomarza AA Muhabiri ile Röportajı

 Fotoğraf

Tomarza Belediye Başkanı Fahrettin IŞIK Tomarza AA Muhabiri ve aynı zamanda www.tomarzahaber.net sitesinin sahibi İzzet BOZDAĞ 'ın sorularını yanıtladı.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde nasıl bir Belediye tablosuyla karşılaştınız?
2009 yerel seçimlerinde seçildikten sonra Tomarza’nın bir çok Mahallesinin yolları yapılmamış, 6-7 Milyon TL gibi yüklü bir borç, Belediye’nin giriş çıkışlarında düzensizlik ve sıkıntılı bir tabloyla karşılaştık.

Görevde olduğunuz süre içerisinde yapmış olduğunuz hizmetleri anlatır mısınız?
Biz göreve gelmeden önce mitinglerde Vatandaşımıza 24 tane madde sunduk. Bir İlçeyi belirli bir zaman içerisinde ekonomik olarak hedefe götürecek olan hizmetler. Meslek Yüksek Okulu, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi yeni bina, Sağlık Meslek Lisesi, yatılı Yurtlar. Buna benzer okul ihtiyaçlarını yapacağız diye söz verdik. geçmişteki vermiş olduğumuz  sözleri yerine getirdiğimize inanıyoruz. Bize Meslek  Yüksek Okulu açamazsınız dediler. Biz 2 sene içinde açtık. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum. Ama birileri başka Parti de yönetimde olan kişi gücünüz yetiyorsa  Meslek Yüksek Okulu’nu açarsınız dedi. Ama biz her şeye rağmen açtık. Şu an 50 öğrencisi var. 5 sene içinde de bu öğrenci sayısını 1000′e çıkartmak. Mahallelere yapmış olduğumuz kilitli parkeler. Biz geldiğimizde 1 2 sokakta vardı. Biz ilk geldiğimizde mezar yolunu yaparsak büyük iş başarmış oluruz demiştik. Ama biz 5 milyon TL gibi para harcayarak 350.000 metre kare kilitli parke yaptık. Kayseri’nin hiç bir ilçesinde olmayan Stadı biz Tomarza’ya yaptık. Suni çim, gece aydınlatmalı olan bir Stad oldu. Gençlerimiz akşamları bile burada futbol oynaya biliyor. Yine Tomarza’nın giriş-çıkış yolları genişletilerek yapılıyor . 6 km çarşı içi sıcak asfalt çalışması yapılacak.Tomarza-Develi arası genişletme çalışması bitti. Tomarza-Pınarbaşı arasındaki 13.5 Km’lik yol çalışması bitti. Yine bu çalışmanın devamı Pazarören İlçesine kadar devam edecek. Çiftçilerimizi ilgilendiren kabak borsası yapıldı. Eski sanayi bölgesine kabak borsası kurduk. Bu sene de inşallah hizmete geçer diye ümit ediyoruz.Burada yurt sorunları vardı. sağolsunlar hayır sever  vatandaşlarımızla irtibat kurarak yurt yaptırdık.

Görevde olduğunuz süre içerisinde sizce Tomarza için yapmış olduğunuz en iyi proje hangisidir.
Yapmış olduğumuz hizmetlerin hepsinin bir birinden güzel olduğunu düşünüyorum. En güzel hizmet, Halka hizmet etmektir.

Tomarza’nın bugünkü durumu ve kentte yaşanan öncelikli sıkıntıların çözümü noktasında nasıl bir yol izlediğinize dair bilgi verir misiniz?
Şimdi bizim yapmış olduğumuz işler ve yapacağımız projeler belli. Ama Tomarza’daki ekonomik sıkıntıları nasıl aşarız. Açık söylüyorum Tomarza’da fabrika olmaz. Bizim amacımız hayvancılığı, çiftçiliği geliştirmek. Geçen gençlerimizden biri söyledi. Tomarza’da neden Kültür mantarcılığı olmasın dedi. Buda çok mantıklı. Bunun üzerinde çalışacağız. Bodur elma Tomarza’da hiç bir yerde yok. Bunun üzerinde duracağız. Buda Tomarza’da ola bilecek bir proje. ilçemizi güzelleştirerek bir hedefe gideceksek,bu tür olayları aşmamız lazım artık. Hayvancılık, çiftçilik, mantarcılık, elmacılık, okulla ilgili öğrenci sayısı. Tomarza taşının da patentini alıp, Türkiye’ye ismimizi duyurarak hem ekonomik gelir olacak, hem de taşçılık dedin mi Tomarza akıla gelecek.  Bunlar Tomarza için büyük bir ekonomik gelir ola bileceğini düşünüyoruz.

İktidar partisindesiniz. İktidar Partisi olmanın avantajlarını yaşıyor musunuz?
İktidar Partisinin avatajlarını yaşıyoruz elbette. 2 sene de Meslek Yüksek Okulu, Anadolu Lisesini, Meslek Lisesi ek binasını açtıysak, Sağlık Meslek Lisesi’nin projesini sunduysak Kayseri-Tomarza, Tomarza- SarıMehmetli Mahallesi arası asfalt çalışması, Belediye’nin hiç bir bütçesi olmadığı halde 350.000 metre kare kilitli parke yaptıysak bunları İktidar Partisinin sayesinde yaptık.

Tomarza’nın geleceğine dair hedefleriniz nelerdir?
Vatandaşımız bizi laik görüp seçerse yine hizmetlerimize devam edeceğiz.Öncelikle yarım kalan işlere devam edeceğiz. Mesire alan planımız var. Barajın içindeki projeyi yaptığımız zaman gelecek olan öğrencilerimizi Kayseri’ye göndermediğimiz gibi, Kayseri’deki Tomarza’lı hemşerilerimizi de buraya çekeriz. Bizim bu projeyi yapacak maddi gücümüz yok. Ama biz kaynağımızı bulduk. İnşallah bunu da yapacağız. Kentsel dönüşüm diyoruz.  Şimdi herkes kentsel dönüşümü yapacağız diyor ama kimse nasıl yapacağından bahsetmiyor.  Kentsel dönüşüm öyle kolay iş değil. Belediye olarak para harcama şansın yok, Hükümetten para alma durumun yok. Mütaitle anlaşıp yapacaksın. Biz nerde yapacağız Tomarza Lisesi, PTT, Merkez camisi üçgeninde yapacağız. Buralara evlerle beraber dükkanlar da yapacağız. Yapacak mütaitte buradan bir dükkan alacak herkesin evini yapıp teslim edecek. Yine Tomarza taşıyla Tomarza’nın girişlerine, çarşı içi dükkanlarına, yol üstü evlerde Tomarza taşı kaplayarak tarihi bir görünüm sağlayacağız. TOKİ’nin desteğiyle Bağlar da villa tipi bağ evleri yapacağız. Yeni oluşan mahallelerimizde halı saha, basketbol, voleybol sahaları yapılacak. Hatta çalışmalarına başladık. Çocuk parkları yapılacak. Mesire alanları yapacağız. Ağaçlandırmayı çoğaltacağız. Kilitli parke yol yapımına devam edeceğiz. Organize Hayvancılık Merkezi projemiz var. Bunun güzelliği merkez de hayvancılık yapan vatandaşlarımız var. Bunlara hayvancılık yapma deme gibi bir lüksümüz yok . Onun için bunun kolayını bulacaktık. Bunu da bulduk. Hayvancılık yapanlar Merkez de değil, Organize Hayvancılık Merkezinde yapacak. Herkes  buraya gelip hayvanlarını görüp, burada bakımını yapacaklar. Herkes ineklerini burada sağacak. Her Ay masrafları çıkartıldıktan sonra geriye kalan paraları Vatandaşlarımıza verilecek. Merkez de hayvancılık devri bitecek. Merkezdeki ve Mahallelerimizdeki mezarlıkların yanına mescidler ve taziye evleri yapılacak. Taşımacılık Büyük Şehir’e geçtiği için 6 tane taşıma araçlarımız boşa çıkacak. Bunları da Mahallelerimize ambulans tipi hasta servisi yapacağız. Erciyes yolu projemiz var. Kış Turizmiyle, Tarih Turizmini birleştirmiş olacağız. Doğalgazın Tomarza’ya gelmesini daha kolay sağlayacağız. Kapalı pazar yeri projemiz var. Her ay bir Mahalle de istişare toplantısı yapacağız. Hayvan bakım merkezi açacağız. Mart ayında Kültür Merkezi binası temelini atacağız. Kültür Merkezinde ara eleman yetiştirme kursları açacağız. Yeni oluşan Mahallerimiz de ve Merkezde bayanlara özel spor yapma yerleri yapacağız. Belediyemize asfalt serme makinası alacağız. Yapmış olduğumuz hizmetler bundan sonra da yapacağımızın teminatıdır.

Büyük Şehir’den beklentileriniz nelerdir?
Biz Büyük Şehir’den çok şey bekliyoruz. Alt yapı, su Büyük Şehir’e geçti. Bundan sonra ağır işleri Büyük Şehir Belediyesi yapacak. Hiç bir sıkıntımız kalmayacak.

Seçim sürecinde ve sonrasında Tomarza Halkına mesajlarınız nelerdir?
Seçim sürecinde insanlar bir birlerini kırmasınlar. Yalan dolan iftiralar yapmasınlar. Sağlıklı, demokrasiye uygun bir seçim geçirmelerini istiyorum. Buradan da bütün aday arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Kaynak : Tomarza Haber


00:55, 10.03.2014


Tomarza Belediye Başkanlığı

Şehit Tamer Gülveren Bulvarı 38900 Tomarza / KAYSERİ

+90 352 661 29 29

+90 352 661 51 13

tomarza@tomarza.bel.tr