Telefon
TOMARZA BELEDİYESİ İLETİŞİM MERKEZİ
+90 352 661 29 29
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Vali Orhan Düzgün'ün İlçemizi Ziyareti

Vali Orhan Düzgün'ün İlçemizi Ziyareti

 Fotoğraf

 Vali Düzgün’ü Tomarza’ya gelişinde kaymakamlık önünde Yatılı Bölge Ortaokulu (YBO) öğrencileri Tuğba Yerlikaya ve Ömer Onmaz çiçekle karşıladı. Kaymakam Sinan Aşcı, İlçe Emniyet Amiri Uğur Bayrak ve İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Muzaffer Bekler ile birim müdürlerinin hazır bulunduğu karşılamanın ardından Tomarza Kaymakamlığı’na geçen Vali Düzgün, burada Kaymakam Sinan Aşcı’dan brifing aldı.


   Kaymakam Aşcı, brifinginde, 1953 yılında ilçe statüsüne kavuşan Tomarza’nın 1452 kilometre karelik yüzölçümüyle geniş tarım alanlarına sahip olduğunu, 17 bin dekarlık alanda sulu tarım yapılabildiğini, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan ilçe halkının özellikle kabak çekirdeği yetiştiriciliği üzerine yoğunlaştığını ve eğitim, sağlık ve güvenlik alanlarında sorun yaşamadan gelişimini sürdürdüğünü belirtti.


   Tomarza ilçe adliyesini de ziyaret ettikten sonra ilçe terminaline geçen Vali Düzgün, buradaki market, lokanta ve otobüs işletmecilerini ziyaret ederek bereketli kazançlar diledi


   İlçe Emniyet Amirliği ile İlçe Jandarma Komutanlığı’nı da ziyaret edip denetleme defterini imzalayan ve polis memurlarına yakın zamanda yeni bir hizmet aracı gönderecekleri müjdesini veren Vali Düzgün, daha sonra Tomarza Belediye Başkanlığı’nı ziyaret ederek Başkan Fahrettin Işık’tan çalışmaları hakkında bilgiler aldı.


   Başkan Işık, ilçedeki yüksekokul, meslek lisesi ve Anadolu lisesi yapımlarıyla ilgili bilgiler verirken Vali Düzgün’e Tomarzalılar için büyük önem taşıdığına inandığını söylediği mesire alanı projesini de göstererek projeyi en kısa zamanda hayata geçirmek istediklerini  anlattı.


   Vali Düzgün, ziyaret ettiği Tomarza Yatılı Bölge Ortaokulu’nda öğrencilerle birlikte öğle yemeği yedi. Öğrencilerle birlikte mercimek çorbası, sebzeli tavuk ve pilav yiyen Vali Düzgün, öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplandırdı. Vali Düzgün, öğrencilere, yatılı bir okulda okumanın düzenli ve istikrarlı bir çalışmanın yanı sıra hayatı bir düzen dahilinde yaşamayı öğrettiğini anlatarak öğrencilere bol bol ders çalışmaları ve kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.


   Öğretmenler odasında öğretmenlerle bir süre sohbet eden Vali Düzgün’ün, kendisine yoğun sevgi gösterisinde bulunan öğrencilerin fotoğraf çektirme isteklerini kırmayarak öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirdi.


   Vali Düzgün, Tomarza ziyaretinin son bölümünde Tomarza Devlet Hastanesi’nin tamamlanmak üzere olan ek bina inşaatında incelemelerde bulundu. Hastane Başhekimi Uzman Doktor Ayşe Eryıldız’dan bilgiler alan Vali Düzgün, yatarak tedavi gören hastaları da ziyaret ederek yetişkin hastalara karanfil, çocuk hastalara ise top, araba ve bebek gibi oyuncaklar hediye ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

   Vali Düzgün, ziyaretin sonunda yaptığı genel değerlendirmede, Tomarza ilçesinin birçok hizmeti kendi sınırları içerisinde görebilen ve kendine yetebilen ilçeler arasında yer aldığını söyledi.


   Tomarza’da yatılı bölge ortaokulu bulunmasının bölge ve çevre köylerdeki çocukların daha kaliteli eğitim alması yönünden bir avantaj sağladığını ve bu okullar sayesinde köy çocuklarının geleceğe daha güvenli bakabildiğini belirten Vali Düzgün, ilçedeki devlet hastanesinin yapımı süren ek bina inşaatının en geç Şubat ayında tamamlanmasıyla hem acil hemde yatılı tedavi üniteleriyle bölgeye daha modern bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğini kaydetti.


   Tomarza’nın Türk edebiyatının büyük ozanlarından Dadaloğlu ve Osmanlı nüktedanı İncili Çavuş gibi önemli değerleri yetiştiren bir ilçe olduğunu ifade eden Vali Düzgün, bugün aynı zamanda Tomarza’nın hayırseverlerinden de gururla bahsedildiğini dile getirerek şöyle devam etti:


   “Tomarzalı hayırseverlerimiz de kendi ilçelerine vefakâr davranarak burada pek çok okul ve yurt inşaatlarını üstlenmiş ve hizmete sunmuşlardır. Geçtiğimiz haftalarda da bir başka hayırseverimiz tarafından bir sağlık meslek lisesi yapılması noktasında protokol imzalamıştık. Mevsim şartlarının elvermesiyle birlikte inşaatına başlanacak olan sağlık meslek lisesi tamamlandığında bölgedeki önemli bir eksikliği gidermiş olacak. Bugüne kadar katkı sağlayan hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Tomarza’nın önemli bir özelliği de kabak çekirdeği yetiştiriciliğidir. Bilindiği gibi Kayseri, Türkiye’nin en fazla kabak çekirdeği yetiştirilen kentidir. Kayseri’de üretilen ürünün yaklaşık üçte biri bu ilçemizde yetiştiriliyor. Kabak çekirdeği tesisi ve borsasının oluşmasıyla ilgili yürütülen çalışmalar kısa sürede sonuçlanacaktır. Kaymakamlığımız ve belediyemiz kabak çekirdeği yetiştiricisinin daha iyi kazanabilmesi için tesisle ilgili çalışacaklar. Ayrıca, bugün benim Tomarza’da gördüğüm Tomarza taşı bence çok önemli bir değerdir. Yapılarda hem sağlamlık, hem izolasyon hem de estetik açıdan 9 farklı renk ile çıkartılabilen Tomarza taşı daha çok tercih edilebilir. Bunun için gerekli tanıtımı yapmalı, Kayseri ve çevre illerde Tomarza taşının daha çok kullanılmasını sağlamalıyız”


   Vali Düzgün, bir gazetecinin kar yağışı ve eğitimle ilgili sorusu üzerine de, “Kayseri’de eğitimin aksamaması, yavrularımızın derslerinden geri kalmaması için her türlü tedbir alınmış ve çalışmalar sürdürülmektedir. Bugün itibariyle Kayseri’de okullara devam oranı yüzde 95’in üzerindedir. Herhangi bir sıkıntıda bize intikal etmemiştir. Köy yolları ve karayollarında kar temizleme çalışmaları devam etmektedir” cevabını verdi.


   Vali Düzgün’ün Tomarza ilçe ziyaretinde, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Genel Meclisi Başkanı Sadettin Aydın ile daire müdürleri de hazır bulundu. 


23:39, 12.12.2013


Tomarza Belediye Başkanlığı

Şehit Tamer Gülveren Bulvarı 38900 Tomarza / KAYSERİ

+90 352 661 29 29

+90 352 661 51 13

tomarza@tomarza.bel.tr