Telefon
TOMARZA BELEDİYESİ İLETİŞİM MERKEZİ
+90 352 661 29 29
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Başkan IŞIK Ahilik Haftası Proğramına Katıldı

Başkan IŞIK Ahilik Haftası Proğramına Katıldı

 Fotoğraf

Başkan IŞIK Tomarza Esnaf ve sanatkarlar Odasının düzenlemiş olduğu ahilik Haftası proğramına katıldı.Proğram Cumhuriyet Meydanında bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıya başladı .Ahilik Haftası proğramına Tomarza Kaymamkamı Engin UYSAL,Kayseri Esnaf ve sanatkarlar odaları Birliği Başkanı Ahmet ÖVÜÇ,TESKOMB Başkan vekili ve Kayseri Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatif başkanı Mustafa ALAN,İl Ticaret müdürü Alaattin FIRAT, Tomarza Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet başkanı Cengiz KÖSE,  Tomarza Esnaf ve sanatkarlar Odası başkanı Yaşar POLAT ve birçok Tomarzalı Esnaf ve halkın katılımıyla gerçekleşti, Açılış konuşmasını Esnaf odası başkanı Yaşar POLAT yaptı protokoldeki diğer misafirler ahilik haftasıya ilgili konuşmalarını dile getirler Tomarza Kaymakamı Engin UYSAL ise konuşmasında Ülkemizde 27 yıldır kutlanan, temelleri 13.yy ` da Ahi Devran tarafından atılan Ahilik bir yaşam felsefesidir. Felsefenin özünde birlik paylaşma, kardeşlik vardır. Ne kadar güzel ki ecdadımız 13.yy` da bugünün ihtiyaçlarına cevap verecek bir yaşam felsefesi hayata geçirmiş ve bu yaşayarak günümüze kadar gelmiştir. Bu felsefe sadece ticaret hayatını düzenleyen, esnafların ticari hayatını belirleyen bir yaşam felsefesi değildir.  Aile içinden sokağa kadar  toplumun tamamını düzenleyen bir yaşam felsefesidir."dedi. Başkan IŞIK Konuşmasında;
Ahilik, hepimizin bildiği gibi; ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessesedir.
    Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkârlığı ahlaki değerlerle harmanlayan, mesleki ilkelerle süsleyen ahilik kültürü Aziz Milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın oluşumunda önemli görevler üstlenmiştir. Ahilik teşkilatı Anadolu’da dirlik ve düzenin, birlik ve beraberliği sağlamıştır.  
     Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” sözüyle ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.
      Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bu hafta vesilesiyle gerçekleştirilecek etkinliklerin hayırlar getirmesini diliyorum.Proğram daha sonra Şed kuşanma Töreniyle devam etti  Tomarza Esnaf Odası Protokole plaket sundu ve girişimcilik belgesi hak kazanan esnafa belge verildi Tomarza`da Yılın Esnafı olarak seçilen Sair Işık seçildi. Işık’ın sağlık sorunları ile program katılamaması nedeni ile plaketi bizzat Işık’ın evine ziyaret edilerek verildi. Ahilikte kalfalıktan ustalığa geçişi sembolize eden Şed Kuşatma  töreni Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi tarafından canlandırıldı.Şet kuşatma töreninin ardından Ahilik pilavı katılımcılara ikram  edildi.


09:53, 27.05.2016


Tomarza Belediye Başkanlığı

Şehit Tamer Gülveren Bulvarı 38900 Tomarza / KAYSERİ

+90 352 661 29 29

+90 352 661 51 13

tomarza@tomarza.bel.tr